Advent ve škole

03.12.2024

Symbolika a historie adventních věnců

Advent byl pro naše předky především obdobím radostného očekávání příchodu Spasitele, přípravou na Vánoce, rozjímání a dobročinnosti, se kterým souvisela i doba půstu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování. Dnešní generace má tento čas spjatý především s vánoční výzdobou a také předvánočním shonem. Než tedy rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, zkusme si připomenout jeho pravou symboliku.

Čtyři, nebo pět svíček?

Čtyři svíčky reprezentují čtyři týdny adventu. V současnosti se používají adventní věnce se svíčkami různých barev, měly by však být fialové nebo tmavomodré, připomínající barvu adventu s výjimkou třetí v pořadí - ta je totiž zasvěcena přátelství a měla by být růžová. Svíčky by se měly zapalovat proti směru hodinových ručiček. Časté jsou i věnce s pátou, bílou svíčkou uprostřed. Ta se zapaluje na Štědrý den.

Důležité pořadí, jak se svíčky zapalují

První svíčka se zapaluje v první adventní čili železnou neděli. Svíčka se jmenuje Naděje. Podle starých zvyků by ji mělo zapálit nejmladší dítě rodiny.

Druhá svíčka se zapaluje na druhou tzv. bronzovou adventní neděli. Svíčka se jmenuje Mír. Podle starých zvyků by ji mělo zapálit nejstarší dítě rodiny.

Třetí svíčka se zapaluje na třetí neboli stříbrnou neděli. Svíčka se jmenuje Přátelství a měla by být růžové barvy. Na třetí adventní neděli podle zvyklostí zapaluje svíčky matka rodiny.

Čtvrtá svíčka se zapaluje na zlatou neděli. Svíčka se jmenuje Láska. Podle tradic svíčku na čtvrtou adventní neděli zapaluje otec rodiny.

Pátá svíčka se zapaluje na Štědrý den po západu slunce. Je bílá a je zasvěcena Kristu. Na moderních věncích chybí, nebo se dává do středu.

Doma je nejvhodnější adventní věnec rozsvítit při večeři, kdy je rodina pohromadě.