Den dětí s Armádou ČR

21.05.2024

Den Dětí jsme letos oslavili v 5. – 9. ročníku tak trochu jinak - pozvali jsme Armádu ČR. Projektový den "Příprava občanů k obraně státu" (POKOS) zahrnoval praktické ukázky spojené s branností, různorodé aktivity a přednášky, které žákům poskytly mnoho užitečných informací souvisejících s obranou státu i se samotným přežitím v extrémních situacích.

Celé dopoledne se o nás staralo 8 vojáků z KVV Zlín pod vedením kpt. Petry Čechové a 3 členek Červeného kříže. Žáci se velmi poutavou formou seznámili s přípravou a průběhem vojenských misí, dále si mohli vyzkoušet vybavení vojáka včetně zbraní, naučili se resuscitovat a dozvěděli se, co je to AED defibrilátor. Na stanovišti "boj o přežití" si vyzkoušeli rozdělávání ohně v terénu, orientaci v terénu, vyhledávání pomocí detektoru kovů, či si dokonce zastříleli na terč.

Svoji fyzickou zdatnost si otestovali na překážkové dráze, kdy se nejdříve pod vedením "vojenského dozoru" rozcvičili a pak si vzájemně porovnávali síly. V tělocvičně vypukl "boj na život a na smrt", fandění a povzbuzování nebralo konce.

Žáci si z nevšedního školního dne odnesli bezesporu mnoho zážitků i vědomostí. Vojákům z Krajského vojenského velitelství ve Zlíně děkujeme za příjemně strávený den a klobouk dolů před jejich umem zaujmout žáky. Určitě se všichni těšíme na další spolupráci.

Ing. Hana Vyoralová