Farmářský den

Ohlédnutí za Školním farmářským dnem

V úterý 7. května se ve Slavičíně konal poprvé Školní farmářský den. Uskutečnil se ve spolupráci ZŠ Slavičín - Vlára s Lískou Vsetín, Luhačovským Zálesím a městem Slavičín. Celodenní program byl určen pro děti místních mateřských škol, žáky základních škol, rodiče i veřejnost.

Původně byl průběh akce plánován v areálu zámeckého parku, ale pro avizovanou nepřízeň počasí byl program nasměrován do prostor slavičínské Sokolovny. I tak ale mohl každý návštěvník naplno zažít atmosféru farmářského trhu. K vidění byly ukázky tvořivé práce a workshopy rukodělných řemeslníků, např. přírodní barvířství, práce se dřevem, provaznictví, zpracování železa, paličkování, práce s ovčí vlnou na kolovrátku, ručně šité výrobky. Oslovili jsme i místní regionální výrobce, kteří nabízeli své produkty. Aktivně se zapojili i všichni žáci a pedagogové naší školy, kteří na tento den dlouhodobě připravovali své výrobky k prodeji, vytvářeli prezentace či aktivity na různá témata - příběhy jídla, lidové tradice, včelařství, zapomenuté recepty, zdravý životní styl či život na statku. Malé návštěvníky upoutala ukázka domácích zvířat i ukázka výcviku psů.

Součástí farmářského dne byla také výstavka výtvarných prací a odpolední kulturní program, ve kterém se střídala taneční a pěvecká vystoupení našich žáků.

Děkujeme všem, kteří Školní farmářský den navštívili, aktivně se na jeho průběhu podíleli nebo ho podpořili.

Mgr. Hana Majeriková, školní EVVO koordinátor